Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie solidarny ze studentami i studentkami z Ukrainy

Szanowni Państwo Członkowie Wspólnoty Akademickiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie,
24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska, gwałcąc umowy międzynarodowe, zaatakowała Ukrainę. Mamy świadomość, że ta napaść na suwerenne i niepodległe państwo jest jednym z największych wyzwań dla zachodniego świata od czasu zakończenia II wojny światowej. Doskonale rozumiemy, jak wielkie zagrożenie stanowi ona dla mieszkańców Ukrainy, ale i dla nas wszystkich. To agresywne postępowanie wymaga zdecydowanej odpowiedzi i stanowczości ze strony innych krajów.

Potrzebna jest przy tym także solidarność nas wszystkich. Solidarność okazywana w naszych mniejszych wspólnotach.

Zwracam się szczególnie do naszych Studentek i Studentów z Ukrainy, którzy stanowią ważną część naszej wspólnoty akademickiej. Jesteśmy z Wami i w miarę potrzeb i możliwości Uniwersytet będzie starał się Wam pomagać.

Apeluję do wszystkich naszych Pracowników – Wykładowców, Dydaktyków i Pracowników Administracji, a przede wszystkim Studentów i Studentek, byście Państwo w tym trudnym okresie okazali solidarność z Waszymi Koleżankami i Kolegami z Ukrainy. Każde dobre słowo i dobry uczynek mają dziś szczególne znaczenie. Nasza stanowcza postawa wspierająca uniwersalne wartości, w tym zwłaszcza ideę wolności, świadczy o solidarności z obywatelami Ukrainy.

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
prof. dr hab. Piotr Borek